Süleyman Demirel Üniversitesi

Engelsiz Kütüphane Hizmetleri

Bilgi Merkezi tüm kullanıcı gruplarının bilgi ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmetlerini yürütmektedir. Bilgi Merkezi çalışanları engelli kullanıcılara kaynaklara erişim konusunda yardımcı olmakta ve yönlendirmelerde bulunmaktadır. 

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgi Merkezi olanakları;

  • Bilgi Merkezi fiziksel engelli kullanıcıların tekerlekli sandalye ile geçişini sağlamaktadır.
  • Katlarda,  engelli kullanımına uygun tuvaletler bulunmaktadır.
  • Asansörler, engelli geçişine ve tekerlekli sandalye geçişine uygundur.
  • Otomatik kitap ödünç-iade cihazı  (Self-Check) fiziksel engellilerin ve tekerlekli sandalye ile kullanımı için uygundur.
  • Fiziksel engellilerin kullanım kolaylığı için,  genel kullanım alan geçişleri sürekli olarak açıktır ve kütüphane girişi, engelli kullanıcıların tekerlekli sandalye ile geçişine destek vermektedir.

Görme engelli kullanıcılar için oluşturduğumuz salonda donanım olarak Open Book ve Jaws yazılımları bulunan 3 adet tümleşik bilgisayar, 1 adet tarayıcı, 1 adet tepegöz ve 3 adet kulaklık bulunmaktadır.

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık; Görme engelli kullanıcılarımız, T.C. Kimlik Numaraları ve şifresiyle birlikte söz konusu kitapları görme engelliler için özel olarak tasarlanmış web sayfası üzerinden gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak, katalogda bulunan sesli kitaplara ulaşabilmektedirler.

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık

Bilgi Merkezi Kataloğu Braille Kaynaklar